EDM obrábění

Elektroerozivní obrábění

ELEKTROEROZIVNÍ OBRÁBĚNÍ

Elektroerozivní obrábění (Elektro Discharge Machining – EDM) je technologie, při níž se materiál odebírá drobnými elektrickými výboji v lázni z petroleje nebo destilované vody.

Nástrojem může být tvarová elektroda z mědi či grafitu – pak se jedná o elektroerozivní hloubení, které vytvoří v materiálu tvarovou dutinu. Je-li nástrojem ubíhající mosazný drát síly od 0,1 mm, jedná se o elektroerozivní řezání, které tvoří vysoce přesné řezy bez deformace materiálu.  Pro vytvoření otvorů na zavedení drátu pro drátové řezání(t.z.v. startovací otvor) se používají speciální EDM děrovačky.

Hlavní výhodou této technologie je možnost obrábět velmi tvrdé materiály (například kalené) s vysokou přesností a kvalitou povrchu. Tento druh obrábění s podporou CNC řízení umožňuje vytvořit velmi složité tvary jinými druhy obrábění nedosažitelné.a proto je toto obrábění dnes nezbytnou výbavou každé nástrojárny.

Naše nástrojárna je vybavena dvěma drátořezy Agiecut 250 HSS, které mají rozjezd os 400x250x250 mm. Pro elektroerozivní hloubení máme stroj Charmilles Roboform 31, který má stůl o rozměrech 500×400 mm a pojezdy os 350x25x300 mm. Strojový park doplňuje stroj pro hloubení startovacích děr, který používáme také k odstraňován zalomených závitníků a vrtání velmi tvrdých materiálů. K programování drátových řezaček používáme software české firmy Kovoprog, se kterým jsme nadmíru spokojeni. .