Vstřikování plastů je technologie, která má už historii delší než 150 let – ano, první vstřikovací stroj na plasty byl postaven v roce 1870. Základem této technologie je roztavení granulátu termoplastu ve vytápěné komoře a následné vstříknutí taveniny pod vysokým tlakem do obvykle kovové formy. Tato forma se po zchladnutí rozevře a vyjme se výlisek. Vstřikování plastů vyžaduje přizpůsobení tvaru výrobku technologickým požadavkům tohoto procesu i možnostem výroby formy. Formy pro vstřikování plastů jsou poměrně komplikované výrobky s vysokými nároky na přesnost i kvalitu materiálu. Jejich cena se pohybuje od několika desítek tisíc korun až po několik miliónů korun u velkých forem. Proto je technologie vstřikování plastů vhodná pro výrobu v sériích od 1000 do miliónů kusů, u menších sérií jí dnes konkuruje 3D tisk.
Naše lisovna je vybavena moderními vstřikolisy od firmy Engel řady DUO. Tyto stroje s počítačem řízeným nastavováním a odměřováním všech důležitých parametrů (plné CNC) zaručují vynikající stabilitu a reprodukovatelnost při vstřikování plastů.
Řada DUO navíc díky propracované konstrukci hydraulických obvodů zaručuje mimořádně přesné uzavírání formy a rozdělení tlaků do jednotlivých vodících sloupků. Velkou výhodou je také rychlý a odborně zdatný servis přímo v Praze.

V současnosti jsme schopni dodat výlisky v rozsahu objemů od 1 do 300 ccm, větší výlisky případně řešíme kooperací. Jsme připraveni vyrábět i ve velmi malých sériiích, jaké jsou běžně ostaními lisovnami odmítány. Díky tomu, že máme vlastní nástrojárnu, jsme schopni vemi operativně řešit i případné závady forem.
Materiály sušíme v molekulárních sušičkách firmy Una-Dyne/Jenco, pro lisování plastů jako PPS nebo PC používáme olejový předehřev forem firmy Tool-Temp a několik regulátorů horkých vtoků.
Máme bohaté zkušenosti s barvením plastů na požadované odstíny a s lisováním plastů v nehořlavém provedení až do UL94 V0.
Přehled nejčastěji používaných plastů pro vstřikování
-
LDPE (polyetylén s nízkou hustotou)
jednoduché díly bez zvláštních mechanických nároků např. záslepky otvorů
-
TPE (speciální polyetylén)
pružné díly, náhrada pryže
-
PS (polystyrén)
jednoduché díly bez zvláštních mechanických nároků (vodící lišty, záslepky)
-
PA6, PA6 GF30 (polyamid, polyamid plněný až 30% skla)
plněný a neplněný polyamid, vhodný pro středně až vysoce namáhané díly ve strojírenství a elektrotechnice (díly svítidel, strojní součásti)
-
PPS, PPS GF40 (polyfenylensulfid, polyfenylensulfid plněný 40% skla)
extrémně namáhané díly s odolností až do 250st. C trvale (díly halogenových svítidel)
-
ABS
středně namáhané díly pro elektrotechniku, díly kde záleží na vysoké kvalitě povrchu nebo elektrických parametrech
-
PVC (polyvinylchlorid)
krytky, sportovní potřeby (puky pro inline hokej)
-
PC (polykarbonát)
vysoce namáhané díly s extrémní odolností proti rozbití, v případě varianty s UV stabilizací dlouhodobě odolné i na přímém slunci, transparentní a optické díly svítidel včetně čoček
-
PBTP
plastové díly vhodné pro vakuové pokovení
-
PEBAX
poloměkké plastové díly s vysokou schopností absorpce pachů (osvěžovače vzduchu)